Jak zrobić świecę sojową?

0
Jak zrobić świecę sojową?

Świece sojowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych świec parafinowych. Wykonane z naturalnego wosku sojowego, są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również oferują wiele korzyści. Mają dłuższy czas palenia, czyste spalanie i mogą być łatwo dostosowane do naszych preferencji zapachowych i wizualnych.

W tym blogu postaram się krok po kroku pokazać Wam, jak samodzielnie stworzyć te piękne ozdoby do domu. Od wyboru odpowiednich materiałów po dodawanie zapachów i barw, dowiecie się wszystkiego, co potrzebne, aby rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem świec sojowych. Poradnik będzie dotyczył świec sojowych zalewanych w pojemnikach.

 

Co jest potrzebne do zrobienia świecy sojowej?

Do produkcji świecy sojowej zapachowej z barwnikiem będziesz potrzebować następujących materiałów i narzędzi:

1. Wosk sojowy. To oczywista podstawa. Dzisiaj użyję do produkcji wosku sojowego Ecosoya CB135. Można użyć dowolnego innego wosku, należy jednak upewnić się, że wosk jest przeznaczony do zalewania w pojemnikach. Można również użyć np: Kerasoy Container, Tefawax, Ecosoya Classic.

2. Pojemniki na świece. Można postawić na pojemniki typowo przeznaczone do produkcji świec, ale nie trzeba. Dobre będą również słoiki, puszki czy szkło pozostałe po wypalonych świecach. Ważne, by szklany pojemnik nie był zbyt cienki.

3. Knoty. Do świec użyję zarówno knotów drewnianych jak i bawełnianych. Jeśli chodzi o knoty drewniane, skorzystam z bukowego, twardego drewna. Knoty bawełniane należy dobrać odpowiednio do wymiarów pojemnika. Producenci często podają szacowaną szerokość wypalania, jednak jest to uzależnione od kilku czynników, dlatego najelpiej zrobić testy na własną rękę. Można również poprosić o pomoc sprzedawcę.

Pojemniki, jakich użyję z knotami bawełnianymi mają 8 oraz 9 cm średnicy. Do pierwszego użyję knoty 33 nitki, a do drukiego knoty woskowane 3x18 nitek.

4. Olejek zapachowy. Polecam używać olejków przeznaczonych do produkcji świec. Olejki eteryczne wbrew pozorom nie nadają się do palenia w świecach. Dzisiaj użyję ojelków o zapach bzu i maliny.

5. Barwnik. Barwników można użyć, jeśli chcemy zrobić świece kolorowe. Postanowiłam zrobić świece o zapachu maliny w kolorze różowym z użyciem barwnika tłuszczowego w tym kolorze.

6. Termometr. Kontrolowanie temperatury jest bardzo ważne w produkcji świec. Używam termometru szpilkowego, jednak można użyć jakiegokolwiek innego.

7. Naczynie do rozpuszczania wosku. Wosk można rozpuścić np w garnku, rondlu, topielniku lub w specjalnych urządzeniach do tego przeznaczonych.

8. Pojemnik do mieszania wosku. Polecam używać pojemniki, które mają miarki ml.

9. Klej do mocowania knota.

10. Stabilizatory do knota bawełnianego. Można użyć patyczka z dziurką, spinacza, pałeczek chińskich itp.

11. Patyczki do mieszania. Można również użyć szpatułki silikonowej lub łyżek drewnianych.

materiały i narzędzia potrzebne do robienia świecy sojowej

 

Krok po kroku jak zrobić świecę:

1. Rozpuść wosk.

Można odmierzyć ile wosku będzie potrzebne. Należy ilość ml używanego pojemnika pomnożyć przez 0,77. Np, jeśli pojemnik ma 200ml: 200 x 0,77 = 154g. Odmierzony wosk wsypujemy do naczynia i ustawiamy na najniższy ogień. Wosk powinien się wolno roztapiać. Jeśli chcemy przyspieszyć, możemy co jakiś czas mieszać, ale nie należy podkręcać temperatury podgrzewania.

wosk sojowy rozpuszczony wosk sojowy

2. Przygotuj pojemniki.

W czasie, kiedy wosk się rozpuszcza, można przygotować pojemniki. Knoty przyklejamy na środku pojemnika. Jeśli nie będą na środku, wosk będzie się nierówno wypalał. Knoty bawełniane można włożyć w stabilizatory. Knoty możesz równiesz przykleić woskiem - wystarczy zalać dno rozpuszczonym woskiem i zaczekać aż zastygnie.

knoty drewniane i bawełniane pojemniki na świece

3. Dodawanie barwników i zapachów

Kiedy wosk nam się całkowicie rozpuści, możemy od razu dodać barwnik. Im cieplejszy wosk, tym barwnik się szybciej rozpuści. Barwniki tłuszczowe są bardzo wydajne - 2g wystarczą na 1-2 kg wosku. Im więcej dodamy tym bardziej intensywny kolor. Ja postawiłam na bledszy odcień, więc dałam tylko odrobinę barwnika na 2 świece. Trzeba pamiętać, że po zastygnięciu kolor blednie, nie jest tak mocny jak tuż po zmieszaniu z płynnym woskiem.

Z rozpuszczonego wosku chcę zrobić 2 zapachy, dlatego część wosku odmierzam w pojemniku z miarką. Do pozostałej części dodaję barwnik i wkładam termometr. Teraz należy odczekać, aż temperatura pokaże ok 60°C - wtedy wlewamy olejki zapachowe. Olejki odmierzamy wagowo - jeśli chcemy dodać 10%, do wspomnianych wcześniej 154 g dodajemy ok 15g zapachu. Woski sojowe przyjmują zazwyczaj 6-12% olejków zapachowych. Należy pamiętać, by sprawdzić zalecanie procucenta do używanego wosku.

Olejki z woskiem mieszamy powoli i dość długo do pełnego połączenia ze sobą. 

wosk z barwnikiem dodawanie zapachu do wosku

4. Zalewanie i stygnięcie.

Kiedy temperatura zbliża się do 50°C, powoli wlewam wosk do przygotowanych wcześniej pojemników. Jeśli używasz innego wosku, należy zapoznać się z parametrami odnośnie temperatury zalewania i krzepnięcia. Niektóre woski (np. Tefawax) zalewami później - przy ok 40°C. Można również podgrzać suszarką szkło przed zalaniem. Mniejsza różnica temperatur pojemników i wosku sprawia, że wosk lepiej przylega do szkła.

 Na koniec stabilizuję knoty, by stały dokładnie na środku.

Świece pozostawiam na kilka godzin do zakrzepnięcia. Zalecane jest pozostawienie świecy w temperaturze pokojowej, najlepiej na równym podłożu, przez około 24 godziny, aby wosk mógł się odpowiednio utwardzić i świeca mogła osiągnąć pełną stabilność.

zalewanie wosku do pojemnika pojemniki z gorącym woskiem stabilizacja knotów w pojemniku

 

Świeca zastygła - i co dalej?

Po zastygnięciu świecy odcinam końce knotu, aby zostawić około 0,5cm na zewnątrz świecy. Świecę można już zapalić i cieszyć się pięknym aromatem :)

Jeśli chcesz ozdobić świecę, możesz podgrzać wierzch suszarką do rozpuszczenia i posypać np suszonymi kwiatami, miką, brokatem lub czymkolwiek zechcesz. Nie należy z tym przesadzać, by ozdoby nie zapychały i nie gasiły świecy. Dobrze jest też sypać ozdoby z dala od knota, by jak najszybciej zatopiły się w rozpuszczonym wosku podczas spalania zamiast zająć się ogniem.

Należy pamiętać że podczas produkcji świecy trzeba zachować odpowiednie procedury bezpieczeństwa, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z otwartym ogniem i gorącym woskiem. Nigdy nie zostawiaj palącej się świecy bez nadzoru i trzymaj ją z dala od materiałów łatwopalnych.

gotowe świece sojowe podpalona świeca sojowa

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl